Categories: Szkodniki Roślin

Jak poradzić sobie z mszycami w ogrodzie i nie tylko?

Mszyce to jedne z najbardziej popularnych szkodników, które można znaleźć zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Te owady odżywiają się sokiem z roślin i w przypadku, gdy roślina jest jeszcze młoda, mszyce mogą wpłynąć bardzo negatywnie na jej wzrost. Trzeba bowiem wiedzieć, że mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego mogą poczynić spore szkody. W jaki sposób można z nimi walczyć?

Mszyce na rabacie kwiatowej i w domu

W przypadku mszyc pojawiających się na rabacie kwiatowej warto jest użyć szybko działających preparatów. Sprzedawane są one nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale także supermarketach. Najlepiej wybierać te środki, które mają czwartą klasę toksyczności. Jest ona najniższa, a jednocześnie najbardziej bezpieczna dla środowiska naturalnego. W przypadku mszyc nie potrzeba zwykle mocno toksycznych środków. Należy pamiętać, że jeśli kuracji poddaje się rośliny będące na zewnątrz dobrze jest zastosować preparat według wskazówek podanych na opakowaniu, aby nie doszło do zatrucia takich owadów jak pszczoły. Oprysk stosuje się zazwyczaj wieczorem. W przypadku, gdy zarażona roślina znajduje się w pomieszczeniu, dobrze jest odizolować ją od innych kwiatów. Preparaty tego typu są zazwyczaj niezwykle skuteczne, jednak nie wszyscy chcą je stosować. W takiej sytuacji można sięgnąć po środki naturalne.

Mszyce na rabacie warzywnej i w ogrodzie

Mszyce mogą dość szybko przenosić się na inne rośliny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ po osiągnięciu pewnego wieku wyrastają im skrzydła. Taki owad może przelecieć na sąsiednie rośliny i rozpocząć nowy cykl. Należy pamiętać, że wraz z problemem z mszycami często pojawia się także problem z mrówkami. Mrówki są naturalnym sojusznikiem mszyc i przenoszą je na korzenie roślin, które znajdują się w mrowisku. Zarówno mszycom jak i mrówkom sprzyja okres bezdeszczowy. Dlatego podstawową metodą odstraszającą te owady jest zraszanie ogrodu lub przynajmniej warzywnej rabaty.

Drugą metodą na mszyce są naturalne wywary. Muszą być one dość mocne, ponieważ w innym przypadku nie zadziałają ich odstraszające właściwości. Jako naturalne preparaty przeciwko mszycom podaje się przede wszystkim wywar z pokrzywy lub z cebuli. W drugim przypadku źródła podają możliwość wykorzystania samych łupin lub całych warzyw. Wystarczy ugotować dużą ilość pokrzywy lub cebuli w taki sposób, by powstał mocny wywar. Po przestudzeniu należy zraszać nim warzywną rabatę.