Categories: Odżywki

Biohumus

     Każdy kto chce uprawiać własny ogródek powinien pozyskać stosowną wiedzę dotyczącą nawożenia roślin. Przyczyni się ona bowiem do lepszego zaplanowania działań w swoim małym świecie ogrodniczym i uzyskać lepsze efekty z tym związane. Nie możemy tutaj działać po omacku, ponieważ takie czynności przyniosą nam odwrotne rezultaty. Rynek przedstawia nam bogactwo różnych środków ochrony roślin. Należy jednak pamiętać, że większość z nich ma w swoim składzie nieprzyjazne dla roślin substancje chemiczne, które nie wpływają obojętnie na rośliny, a w dalszej kolejności na nasze zdrowie. Jednym z niewielu środków zawierających w swoim składzie pozytywne mikroorganizmy jest biohumus. Czym jest ten środek? Czy warto wykorzystywać go w swoim ogrodzie?

Biohumus – co to jest?

     Należy on do bardzo znaczących, naturalnych nawozów ogrodniczych. Tak dobrą funkcjonalność zapewnia preparatowi obecność odchodów dżdżownic kalifornijskich, które spożywają takie związki organiczne, jak obornik. Występujące w nich mikroorganizmy, które rozmnażane są w przewodach pokarmowych tych dżdżownic, wykazują bardzo pożądane działanie na aspekt wzrostu, a także kondycji naszych roślin. Bardzo dużą zaletą określonego preparatu jest naturalne pochodzenie środka (100%). Jest to bardzo ważne, w przypadku współcześnie panującej tendencji do zapewnienia ekologicznego stylu życia. Mamy bowiem coraz większą świadomość, że życie bez chemii przyczynia się do zdrowia i lepszego funkcjonowania w świecie.

     Biohumus charakteryzuje się obfitością mikroflory, co przyczynia się do dużo lepszego wchłaniania składników pokarmowych przez rośliny. W związku z tym, jest to bardzo dobry nawóz, w sytuacji kiedy pragniemy przywrócić do życia, bardzo mizernie wyglądającą roślinę. Mikroorganizmy przyczyniają się ponadto do zapewnienia poprawy struktury, pojemności wodnej, a także sorpcyjnej naszej gleby.

Biohumus – jak stosować?

     Ważnym czynnikiem przemawiającym za określonym środkiem jest to, że nie pojawia się tutaj niebezpieczeństwo doprowadzenia do przenawożenia roślin. Może być on wykorzystywany zarówno na działce, w ogrodzie, a także warzywniaku. Najczęściej spotykaną formą określonego preparatu jest koncentrat znajdujący się w opakowaniach od 0,5 do 1 litrowych. Występują też większe pojemniki koncentratu. Dodatkowo można go spotkać pod postacią granulek. Taki rodzaj środka znacznie poprawia sposób aplikacji preparatu. Produkt najczęściej wykorzystywany jest przez rozcieńczanie go z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie musimy się tutaj także obawiać rozmieszczania biohumusu po całej roślinie. Takie działanie bowiem wpłynie na przyspieszenie wchłaniania przez rośliny składników pokarmowych, a ponadto przyczyni się do stworzenia naturalnej granicy dla mogących pojawić się chorób. Okresy nawożenia są tutaj takie same jak w przypadku nawozów nieorganicznych, a więc od wczesnej wiosny, aż do jesieni.

     Podsumowując podkreślić należy fakt, że biohumus dzięki swoim bogactwu zalet, stanowi dobrą alternatywę dla preparatów nieorganicznych, a także naturalnych, takich jak kompost czy obornik.